„Expoziția clasei a XII-a” de la Liceul de Artă „Ioan Sima”

Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, instituție subordonată Consiliului Județean Sălaj, găzduiește, după redeschiderea Galeriei de Artă „Ioan Sima”, primul eveniment realizat în colaborare cu Liceul de Artă „Ioan Sima”.
Evenimentul este organizat de Liceul de Artă „Ioan Sima”, cu ocazia susținerii atestatului de specialitate al elevilor din clasa a XII-a, care își prezintă lucrările în cadrul „Expoziției clasei a XII-a”.
Expoziția reunește creații artistice realizate de elevi, oferind publicului ocazia de a descoperi diversitatea de expresie, talentul și preocupările noii generații de artiști.
Vernisajul va avea loc marți, de la ora 17,00, iar expoziția va putea fi vizitată până sâmbătă, 30 mai.
Evenimentul marchează începutul unei serii de colaborări între instituțiile culturale și cele de învățământ artistic, în sprijinul promovării tinerilor creatori și a educației vizuale.
Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău