În dimineața de Paști ne spălam cu apă di pă ou roşu

În dimineaţa Învierii, înainte de a merge la biserică, credincioşii se spală pe faţă cu apă proaspătă de la fântână în care se pune un ou roşu, un bănuţ şi o urzică. Toţi ai casei se spală pe rând, dându-şi fiecare cu oul roşu peste obraz zicând: să fiu sănătos şi roşu ca oul; apoi iau moneda şi o trec peste faţă zicând: să fiu mândru şi curat ca argintul; se ating usor cu urzica zicând: să fiu aspru ca urzica.

”Când vii di la Înviere prima dată ciocneşti ou roşu şi mânânci pască de aceie. Merem în demineaţa de Paşti la vale şi ne spălam cu apă din vale şi aducem şi acasă, merem tăţi din casă, care cum să scula. Zâcei on Tată Nost şi te spălai pă mâni şi pă faţă. Amu să spală în lighean, meri şi aduci cu viderea apă di la vale şi pui în lighean şi pui ou roşu acolo şi te speli cu apa di pă ou ala” – Tiptiş Maria, Fildu de Mijloc.

”Înainte de a mere la beserică ne spălam înt-on lighean în care punem on ou roşu, urzâcă şi ban şi să spăla tătă famila pă faţă: să hie aspru ca urzâca, ban – că, cu ban l-o vândut pă Isus şi ou roşu că atunci în Vinerea Mare, Maica Sfântă s-o dus cu on coş mare de ouă să-l răscumpere pă Isus şi nu o vrut nime şi Maica, de durere, o pus coşu lângă cruce şi o curs sânje şi asta îi tradiţia ouălor roşii” – Giurcuț Ana, Ip.

”După ce vinem di la Înviere şi luam paşti, în dimineaţa de Paşti, fetile să spălau cu apă di pă ou roşu, să hie frumosă, roşii în obraji ca ou roşu şi mâncam ou roşu şi apoi mâncam păscuţă” – Cosma Floare, Fildu de Jos.

”Punem înt-on lighean apă şi în apă ou roşu, urzâcă şi ban şi ne spălam pă faţă să fim roşii ca ou şi așprii ca urzâca, dumineca demineaţa ne spălam şi mâncam şi apoi ne culcam că la 1 merem înapoi la beserică” – Jula Terezia, Sighetu-Silvaniei.

Alte obiceiuri:

”Aici, la Preoteasa, o fost obiceiu, îi și amu ca în demineața de Paști să te speli pă față cu apa di pă ouăle care le-ai fiert pântu Paști, până nu le vopsești, atunci în sâmbăta Paștilor. În apa ceie di unde ai fiert ouăle mai punei o urzâcă și on ban de fer și luai banu ala și ți-l dădeai pân gură să ai dinții ca feru. Tătă familia să spăla. În demineața de Paști nu era voie să calci desculț, numa încălțat, cum te dădei jos din pat trăbuie să-ți baji piciorile în păpuci, să nu le pui jos desculță. În noptea de Paști să făceu multe (vraciuri) și să nu să prindă bube pă piciore, îți punei sare și piper în păpuci și apoi îți băgai piciorile” – Pavel Nicolae, Preoteasa.

”Când vinem di la biserică ne spălam cu apă cu urzâcă, ou şi bani. Bani, să ai bogăţâi, urzâca să hi aspru şi ou că-i sfinţât. Mai demult, după ce să ieşe di la biserică, în zâua de Paşti să mere la cimitir, cu ou roşu la ceia morţi şi să pune pă mormânt şi vineu coptiii şi le luau. Te ducei să faci Paştile şi cu morţii. În după-masa din duminica de Paşti rămâne biserica deschisă şi tăţi coptiii mărg să tragă clopotu şi fete şi băieţi. Di la Paşti până la Rusale să salută cu „Cristos o înviat!” – Rablău Maria, Surduc.

Să duc ouă roşii la beserică şi dai la neamuri

”Feştem şi 80 de ouă, ducem ouă în prima zî de Paşti la vecernie. Cine plăteşte amu Paştile ala duce pască şi ouă roşii. Când îţi iei paşti, îţi dă şi ou roşu şi ciocăneşti acolo, spui Hristos a înviat! Pun aşe pă masă, în faţa bisericii coşuri cu ouă şi păhare cu pască. Tătă lumea îşi ie ou. Pruncii ieşeu  pă drum şi ieşe tata cu o coşarcă cu ouă şi spărjeu tăţi acolo pă drum şi amu să dă la prunci ouă” – Puşcaşiu Sofia, Sighetu-Silvaniei.

”Aici, la Preoteasa, când merei la Înviere, fiecare mere cu on ou roșu și copiii aveu buzunarile pline și unde să dădeu paștile și luai cu lingura, lăsai on ou roșu acolo pă masă. Atunci sfătu și diacu împărțeu paștile, din oale de lut, cu lingură de lemn. Când luai paști din oală, punei ou acole, era on dos pus acolo. Ouăle le împărțe popa cu sfătu și diacu” – Moga Ioan, Preoteasa.

Olimpia Mureșan, muzeograf