Cool să fii cool-t

A fost prima etapă din această a doua ediţie „Cool să fii cool-t” şi a fost … super cool! Ne-a plăcut şi impresionat maniera în care elevii implicaţi au reuşit să „scormonească” prin vechiturile bunicilor, prin sertarele cu amintiri imortalizate vizual, prin dulapuri ce adăpostesc lucruri ce mai au doar semnificaţie emoţională! Ni s-a părut fantastic modul în care, copii şi profesori, au reuşit să reconstruiască un univers domestic din cele mai, aparent, mărunte şi banale lucruri, dincolo de cele care sunt simboluri incontestabile ale perioadei comuniste. De la celebrul peşte de stică, la nu mai puţin omniprezentul tablou ce reproducea „cina cea de taină”, loc al depozitării amintirilor fotografice,la elemente de vestimentaţie caracteristice epocii (uniforma de pionier) sau la piese ce reflectă o situaţie materială mai bună (casetofon, magnetofon, etc), toate sunt martorii unei epoci prea puţin reflectate în colecţiile unui muzeu şi, tocmai de aceea, extrem de valoroase atunci când sunt aduse într-o expoziţie, prin eforturile celor din comunitate.
Felicitări celor implicaţi şi vă aşteptăm la Muzeul de Artă „Ioan Sima” să descoperiţi sau să rememoraţi universul cotidian al unei perioade ce încă stârneşte multe patimi şi nostalgii!