Acta Mvsei Porolissensis Vol. XLI/2019

TEODORA JUGRĂSTAN, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, e-mail: dora.jugrastan@yahoo.com

.

ABSTRACT: The artifact presented in this article is a Thracian bit that was discovered at Meseșenii de Sus, Sălaj County, by the means of the metal detector. After the discoverer followed all the legal steps which are required in this kind of situation, the piece entered the patrimony of the Zalău County Museum of History and Art.. The artefact is unique in the museum’s heritage due to the fact that it has all its components. Using optimal restoration technique, insisting on mechanical methods with minimal material losses, but using chemicals for corrosion processing operation, we were able to achieve the aims proposed for this special and rare piece.

KEYWORDS: Thracian bit; iron; forging; restoration; chemical treatement.

REZUMAT: Piesa care face subiectul acestei lucrări, o zăbală de tip tracic, a fost descoperită in comuna Meseșenii de Sus, județul Sălaj, cu ajutorul detectorului de metale. După parcurgerea de către descoperitor a pașilor legali ce se impun intr-o asemenea situație, aceasta a intrat in patrimoniul Muzeului Județean de Istorie și Artă din Zalău. Piesa este unicat in patrimoniul muzeului pentru că păstrează toate elementele componente ale unui asemenea artefact. Prin alegerea unui optim de tehnici de restaurare, insistand pe metodele mecanice cu pierderi minime de material, dar folosind și tratamente chimice pentru oprirea proceselor de coroziune, am reușit să atingem obiectivele propuse pentru această piesă deosebită și rară.

CUVINTE-CHEIE: zăbală tracică; fier; forjare; restaurare; tratament chimic.