Acta Mvsei Porolissensis Vol. XLI/2019

ANAMARIA ELEKES, Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău / Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia, e-mail: carstea_r@yahoo.com

ABSTRACT: The article presents the restoration of two neolithic painted ceramic pots found during the preventive excavations at Suplacu de Barcău, Sălaj County, in the summer of 2010. The article presents two pots, both particularly as shape, paste and decoration. These artifacts are coming from two differnt contexts: the first from a dwelling and the second from a possbile clay extraction pit. These pots are rare, specific for this geographic area and proves us once more that the neolithic communities had a fine sense of beauty and were very skilled craftsmen. The artifacts went to several restoration phase, like: macro– and microscopic observations, mechanical procedures, removing deposits, consolidation and filling of the missing areas.

KEYWORDS: preventive archeological researches; Suplacu de Barcău; painted decoration; Neolithic ceramic; restoration.

REZUMAT: Lucrarea de faţă prezintă restaurarea a două vase ceramice neolitice cu decor pictat, descoperite cu ocazia săpăturilor cu caracter preveniv de la Suplacu de Barcău, judeţul Sălaj, in vara anului 2010. Este vorba despre două piese deosebite, atat ca formă, calitate a pastei şi decor. Acestea provin din două contexte diferite, prima dintr-o locuinţă iar a doua, dintr-o posibilă gropaă de extracție a lutului. Astfel de piese sunt rare, specifice pentru aceast spaţiu, fiind o dovadă in plus pentru simţul practice dar in acelaşi timp şi estetic al comunităţilor neolitice. Piesele au parcurs in cadrul procesului de restaurare cateva etape, precum: observaţii macro şi microscopice, intervenţii mecanice pentru inlăturarea depunerilor, operaţiuni de consolidare şi de completare a zonelor lipsă.

CUVINTE-CHEIE: cercetări arheologice preventive; Suplacu de Barcău; decor pictat; ceramică neolitică; restaurare.