Acta Mvsei Porolissensis Vol. XLI/2019

BEATRICE CIUTĂ, Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia, e-mail: beatriceciută@yahoo.com

IOAN BEJINARIU, Muzeul Județean de Istorie și Artă din Zalău, e-mail: bion_1867@yahoo.com

ABSTRACT: The archaeological campaign of 2015 from Șimleu Silvaniei (Sălaj county, RO) ”Observator” had a preventive character determined by the building of a forest road whose route crossed a part of the area with archaeological remains. The surface investigated on this occasion had about 4600 m2 and were discovered 252 archaeological complexes, most of them belonging to the First Iron Age, along with Dacian features and a Late Bronze Age pit. From some of the archaeological features of the First Iron Age some quantities of seeds were also recovered. From feature nr. 28, belonging to the Middle Period of the First Iron Age was picked one sample with the weight of 67 grams containing 7 charred amorphous matrix of Setaria italica. From feature nr. 77 belonging to Gáva II – phase were been picked two small samples containing charred macroremains. Sample 1 contained 97 specimens of Triticum cf. dicoccum and 8 specimens of Triticum cf. monococcum. Sample 2 with the total wheight of 114 grams was made by 19 charred amorphous matrix of Setaria italica with intrusions of Triticum sp. Inside sample were identified 15 Triticum monococcum and 37 Triticum dicoccum very damaged by fire.

KEYWORDS: North-west Romania; First Iron Age; archaeobotanical analyses; wheat; millet.

REZUMAT: Cercetarea arheologică cu caracter preventive derulată in anul 2015 la Șimleu Silvaniei, punctul ”Observator” (județul Sălaj, RO) a permis cercetarea unei ample suprafețe (4600 m2) a acestui sit arheologic cu o locuire complexă. Majoritatea complexelor descoperite aparțin locuirii din prima epocă a fierului, iar cateva sunt

atribuite perioadei Latene, respectiv Bronzului tarziu. Din complexul Cx. 28 ce aparține perioadei mijlocii a primei epoci a fierului provine o cantitate de resturi carbonizate provenind de la mei (Setaria italica), in timp ce din complexul Cx. 77, atribuit locuirii din perioada fazei Gava II au fost adunate resturi carbonizate de grau primitive (Triticum monococcum și Triticum dicoccum), precum și cateva cariopse de mei.

CUVINTE-CHEIE: nord-vestul Romaniei; prima epocă a fierului; analize paleobotanice; grau; mei.