ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

HOREA POP, Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă, Zalău; horeapopd@yahoo.com

CĂTĂLIN BORANGIC, Muzeul Naţional al Unirii, Alba Iulia; borangic@enciclopedia-dacica.ro

ABSTRACT: The present study presents two new bronze scale armour pieces found by chance in the area of the Dacian fort of Șimleu Silvaniei, Sălaj County, Cetate site. Due to pragmatic and economic reasons, as well as the fact that scale armour contains a large number of scales, very few examples of this kind of defensive equipment have been discovered in pre-Roman Dacia. The two scale armour pieces from Șimleu Silvaniei were discovered by chance, one on the norther slope and one on the south-eastern slope of Cetate hill. Given the area of the provenance and the comparanda, these two pieces most probably belonged to some distinctive defensive military equipment used by the people who defended the fortification.

KEYWORDS: Șimleu Silvaniei,dacians, armour, scales, bronze

REZUMAT: Prezentul studiu aduce în atenția cercetătorilor doi solzi de bronz descoperiți fortuit în zona cetății dacice de la Șimleu Silvaniei, jud. Sălaj, punct Cetate. În ciuda unor considerente economice și pragmatice, precum și a faptului că armurile din solzi conțin un număr relativ mare de plăcuțe, astfel de piese cu rol defensiv, descoperite în spațiul Daciei preromane, sunt foarte puține. Cei doi solzi de la Șimleul Silvaniei au fost descoperiți accidental. Unul pe versantul de nord, iar celălalt pe cel sudestic al dealului Cetate. Dată fiind zona de proveniență și analogiile, aceștia au aparținut cel mai probabil unor echipamente defensive distincte folosite în epoca dacică.

CUVINTE-CHEIE: Șimleu Silvaniei, daci, armură, solzi, bronz