ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

EMANOIL PRIPON, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, emanoilpripon@yahoo.com

REZUMAT: Lucrarea prezintă operațiunile de restaurare și conservare a două fructiere dacice descoperite în așezarea dacică de la Șimleu Silvaniei-Cetate, județul Sălaj. Operațiunile de restaurare-conservare au implicat îndepărtarea depunerilor din mediul de zacere (folosind Titriplex III), asamblarea și lipirea fragmentelor ceramice cu poliacetat de vinil, completarea zonelor lacunare cu ipsos de modelaj colorat în masă și conservarea finală cu lac nitro-celulozic incolor.

CUVINTE-CHEIE: conservare, restaurare ceramică, înlăturarea depunerilor, fructieră dacică, Simleu Silvaniei.

ABSTRACT: This paper presents the conservation and restoration phases of two dacian fruit bowls discovered at Șimleu Silvaniei – Cetate, Sălaj County. Deposits from the pottery were removed with Titriplex III.  After the fragments were put together and the missing parts were filled with coloured gyps, the surface was protected with nitrocelulozic polish.

KEYWORDS: conservation, ceramic restoration, removing deposits, fruit bowl, Șimleu Silvaniei.