ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

PĂCURAR IOANA MIHAELA, Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău, judeţul Sălaj, ioanapacurar70@yahoo.com

SUMMARY: The archaeological campaigns from The Fairies Fortress in Covasna County facilitated the exploration of representative Geto-Dacian ceramics artefacts. The restoration and preservation of two Geto-Dacian pot types are the main subjects of this article, completed after the collaboration between the The History Museum of Transylvania with the University of Art and Design, Cluj-Napoca.

KEYWORDS: The Fairies Fortress, conservation, ceramics, restoration, iscop.

REZUMAT: Campaniile arheologice desfăşurate la Cetatea Zânelor din Covasna au facilitat descoperirea şi studierea unor artefacte reprezentative pentru ceramica daco-getică. Factorul de interes al acestui articol, îl reprezintă procesul de restaurare şi conservare a două vase daco-getice, finalizat în urma colaborării dintre Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei din Cluj – Napoca şi Universitatea de Artă şi Design, din Cluj – Napoca.

CUVINTE-CHEIE: Cetatea Zânelor, conservare, ceramică, restaurare, iscop.