ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

RADU ZĂGREANU,  Museum Complex of Bistrița-Năsăud; e-mail: raduzagreanu@gmail.com

DAN-AUGUSTIN DEAC, County Museum of History and Art of Zalău; e-mail: dan_deac1923@yahoo.com

EMANOIL PRIPON, County Museum of History and Art of Zalău; e-mail: emanoilpripon@yahoo.com

ABSTRACT: The present study presents five artifacts coming from ancient Porolissum. The first artifact (no. 5) is the only one known so far to the scientific community. The authors demonstrate that the fragment of the feminine statue presents an iconographic depiction of NemesisFortuna. This statue was most likely the central cult piece in the sanctuary dedicated to Nemesis attached to the amphitheater of Porolissum. The other artifacts are the head of a limestone statue of Hercules (no. 6), a fragment of a high-relief panel representing Liber Pater (no. 7), a bronze statuette depicting Victoria (no. 8) from the sanctuary of Iupiter Dolichenus, and an inlaid applique on the blade of a weapon with a representation of Mars (no. 9), also discovered in the amphitheater of Porolissum.

KEYWORDS: Materiality of Roman religion; NemesisFortuna; Hercules; Liber Pater; Victoria; Mars.

REZUMAT: Studiul de față prezintă cinci artefacte provenind din anticul Porolissum. Primul artefact (nr.  5) este singurul deja cunoscut în literatura de specialitate. Datele oferite în paginile ce urmează demonstrează faptul că fragmentul de statuie feminină prezintă o redare iconografică a zeiței Nemesis-Fortuna, iar statuia era foarte probabil piesa centrală de cult din cadrul sanctuarului dedicat zeiței Nemesis atașat amfiteatrului de la Porolissum. Celelalte piese sunt un cap al unei statui de calcar cu reprezentarea lui Hercule (nr. 6), un fragment dintr-un alto-relief reprezentând pe Liber Pater (nr. 7), o statuetă de bronz cu redarea Victoriei (nr. 8), provenind din sanctuarul dedicat lui Iupiter Dolichenus și in final, o aplică decorativă cu reprezentarea lui Marte pe lama unei arme (nr. 9), descoperită de asemenea în amfiteatrul porolissens.

CUVINTE-CHEIE: Materialitatea religiei romane; Nemesis-Fortuna; Hercule; Liber Pater; Victoria; Marte.