ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

MIHAELA-MARIA BARBU, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva, mishu_maria@yahoo.com

ABSTRACT: Two eneolithic sickles of carved stone discovered at Şoimuş-Lângă Sat, Hunedoara county. The sickles from carved stone are those composites tools consisting of a handle in which have been insered one or more pieces. An interesting type of sickle is revealed by two discoveries of Tiszapolgár culture at Şoimuş-Lângă Sat, Hunedoara county.

KEYWORDS: sickle, carved stone, composites tools, Tiszapolgár culture.

REZUMAT: Secerile din piatră cioplită sunt acele unelte compozite formate dintr-un mâner, în care au fost inserate una sau mai multe piese. Un tip interesant de seceră este relevat de două descoperiri aparţinând culturii Tiszapolgár de la Şoimuş-Lângă Sat, judeţul Hunedoara.

CUVINTE-CHEIE: seceră, piatră cioplită, unelte compozite, cultura Tiszapolgár.