ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

SANDA BĂCUEȚ CRIȘAN, Muzeul Județean de Istoria și Artă Zalău, sandabacuet@muzeuzalau.ro

ABSTRACT: One of the most important neolithic sites in north-western Romania is at Porț / Suplacu of Barcău „Corau“. As a result of numerous research campaigns, an impressive amount of archaeological material has been unearthed. The two objects, which are the subject of the present study and are the rarest artifacts found, belong to a miniature altar. Both pieces were found in the archaeological layer assigned to the Stračevo Criș culture and Suplac type II. Found in association with them were numerous clay feet that may have been part of miniatures altars or to other types of artefacts, such as statues, anthropomorphic vessels, etc.

KEYWORDS: Neolithic, miniatures altars, Porț/Suplacu de Barcău”Corău

REZUMAT: Unul dintre cele mai prolifice situri neolitice din nord -vestul României este cel de la Porț/Suplacu de Barcău „Corău”, sit care a beneficiat de numeroase campanii de cercetare arheologică sistematică (zona bihoreană a sitului) sau preventive (zona sălajeană și bihoreană). Ca urmare a campaniilor a rezultat o cantitate impresionantă de materal arheologic, cele două piese – altărașe, care fac obiectul articolului de față, fiind printre cele mai rare artefacte descoperite. Ambele au fost descoperite în nivel și sunt atribuite culturii Stračevo- Criș și nivelului de tip Suplac II. Alături de acestea au mai fost identificate câteva picioare care pot fi părți de altărașe sau pot aparține unor altor tipuri de piese: statuete, vase antropomorfe, etc.

CUVINTE-CHEIE: neolitic, Porț/Suplacu de Barcău „Corău”, altărașe.