ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

MARIUS BARBU, Muzeul Civilizației Dacice și Romane, Deva; barbumarius0216@yahoo.com

CĂTĂLIN BORANGIC, Muzeul Național al Unirii, Alba Iulia; borangic@enciclopedia-dacica.ro

ABSTRACT: The curved weapons used by dacian warriors to the end of the existence of Dacian Kingdom, marked forever the identity of this nation in the eyes of history.This study aims to bring into attention a less usual approach in Romanian historiography, by conducting experiments meant to reveal the ways of using the curved weapons, their advantages and disadvantages against Roman defensive military equipment.Thus, through reenactors they were tested, by turn, different types of billhooks and curved swords, exact replicas of antique Dacian artifacts.

KEYWORDS: experimental archaeology, curved sword, pruning knife, military equipement, fighting techniques.

REZUMAT: Armele curbate utilizate de războinicii daci spre finalul existenței Regatului Dac au devenit un etalon identitar în imaginarul colectiv legat de populațiile nord dunărene. Acest studiu dorește să aducă în atenție o abordare mai puțin uzuală în istoriografia românească, prin efectuarea unor experimente, care să evidențieze modalitățile de utilizare a armelor curbe, avantajele și dezavantajele acestora împotriva echipamentelor defensive romane. Astfel, prin intermediul unor reenactori, au fost testate pe rând diverse tipuri de cosoare și săbii curbate, replici fidele ale unor artefacte de epocă dacică.

CUVINTE-CHEIE: arheologie experimentală, sabie curbă, cosoare, echipament militar, tehnici de luptă.