ACTA MVSEI POROLISSENSIS vol. XXXVIII/2016

IOSIF VASILE FERENCZ, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva – fiosifvasile@yahoo.com

CRISTINA BODÓ, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva – emesbod@yahoo.com

ANGELICA BĂLOS, Direcția Județeană pentru Cultură Hunedoara – angelica080509@yahoo.fr

ABSTRACT: Few archaeological pieces had been integrated on the Roman and Dacian Civilisation museum in Deva in the Autumn of 2013. The author of the discovery, mr. Popa Dorin, an “treasure hunter” declared that he discovered them on the teritory of the Ursici village, a small locality on the montanian area, in Hunedoara county, close to the Dacian fortresses on the Orăștie Mountains. There are some tools (two hoes), but also some weapons (two curved swords – of the type of the so called falx, and one sword having two bezels – of the type so called spatha). Even if the two preserved in totality weapons are coming from compromises contextes, it could be possible to have been found together on the same pit. We could not say anything about the character of the discovery but the pieces complete the informations about the Dacian weaponry during the first Century A.D.

KEYWORDS: weapons, falx, spatha, 1st Century AD, Dacians

REZUMAT: În toamna anului 2013, au intrat în patrimoniul Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane câteva piese dacice. Conform declaraţiei descoperitorului, acestea provin de la Ursici, com. Boşorod, jud. Hunedoara, în apropierea Cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei. Este vorba de două sape, o sabie curbă, o spadă şi un fragment de lamă, probabil tot de la o sabie curbă. Probabil că cele două arme provin din aceeaşi groapă. Contextul fiind compromis, este greu de spus prea multe despre caracterul depunerii, dar prezenţa şi asocierea celor două arme completează informaţiile privind armamentul dacic, din sec. I p. Chr.

CUVINTE-CHEIE: arme, falx, spadă, sec. I p. Chr., daci