Acta Mvsei Porolissensis Vol. XXXVII/2015

DAN BĂCUEŢ-CRIŞAN, Muzeul Județean de Istorie și Artă-Zalău, bacuetz@yahoo.com

ABSTRACT: A special group, belonging to the category of artifacts made of metal, is the group of the arrows, pieces that appear rarely in early mediaeval inventories. So far, 15 iron arrows were discovered in Sylvanian Basin. They were discovered as a result of systematic or rescue excavations. Regarding the type of the site from which they come from, 10 arrows come from se­lements and 5 arrows were discovered in fortresses. Archaeological features from wich they come from are also of several types: houses, households. The archaeological sites from which these arrows come from, cover a large chronological area that stretches from the middle of the VIIth century until XIIIth–XIVth centuries.

KEYWORDS: arrows, Sylvanian Basin, classification, chronology, typology.

REZUMAT: Din categoria artefactelor confecţionate din metal, o grupă aparte o constituie cea a săgeţilor, piese care apar rar în inventarele medievale timpurii. Din datele pe care le deţinem, până în prezent în Depresiunea Silvaniei au fost descoperite 15 săgeţi din fier. Acestea au fost descoperite în urma unor cercetări sistematice sau preventive. În ceea ce privește tipul de sit din care provin, 10 exemplare sunt din așezări și 5 exemplare sunt din fortificaţii. Complexele arheologice din care provin sunt și ele de mai multe tipuri: locuinţe, anexe gospodărești. Siturile arheologice din care provin aceste săgeţi acoperă o secvență cronologică care se întinde de la mijlocul sec. VII până în perioada sec. XIII–XIV.

CUVINTE-CHEIE: săgeți, Depresiunea Silvaniei, clasificare, cronologie, tipologie.