Acta Mvsei Porolissensis Vol. XXXVII/2015

MARIANA PROCIUC, Babeș-Bolyai University, Geology Department, 1, Mihail Kogălniceanu, RO–400084, Cluj-Napoca, Romania, mary_prociuc@yahoo.com

VLAD CODREA, Babeș-Bolyai University, Geology Department, 1, Mihail Kogălniceanu, RO–400084, Cluj-Napoca, Romania, codre_vlad@yahoo.fr

ABSTRACT: The sample of faunal remains was collected during field mission 2013, from a section dug in a Stoicani Aldeni se­lement (Vaslui District). The identified mammals are both domestic (Bos taurus, Ovis aries, Capra hircus, Ovis aries/Capra hircus, Sus domesticus, Canis familiaris) and wild (Bos primigenius, Cervus elaphus, Capreolus capreolus, Sus ferus, Lepus europaeus, Meles meles, Vulpes vulpes). The domestic mammals were killed for meat or kept for breeding, while the wild ones were hunted for meat supply and for skin or fur.

KEYWORDS: mammals, domestic, wild, livestock, breeding.

REZUMAT. Resturile faunistice analizate au fost prelevate în cadrul săpăturii din 2013, dintr-un sit aparținând aspectului cultural Stoicani-Aldeni (județul Vaslui). Speciile de mamifere identificate apațin atât animalelor domestice (Bos taurus, Ovis aries, Capra hircus, Ovis aries/Capra hircus, Sus domesticus, Canis familiaris), cât și celor sălbatice (Bos primigenius, Cervus elaphus, Capreolus capreolus, Sus ferus, Lepus europaeus, Meles meles, Vulpes vulpes, Canis lupus). Animalele domestice au fost ucise pentru carne sau ținute pentru reproducere, pe când cele sălbatice au fost vânate pentru a suplimenta resursele de carne ți pentru blana acestora.

CUVINTE-CHEIE: mamifere, domestic, sălbatic, șeptel, reproducere.