Acta Mvsei Porolissensis Vol. XXXVII/2015

COSMIN IOAN SUCIU, Muzeul Banatului Timișoara, Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, cos_suciu@yahoo.com ; cosmin.suciu@ulbsibiu.ro

ABSTRACT: In the C25 feature, belonging to the Early Neolithic se­lement, from Miercurea Sibiului –Valea Gârbovei there was found an incised ceramic ‑fragment with linear and clear signs that have analogies in what is called Danube Script. The article is stressing about the context of the discovery and the chronological moment of the ceramic fragment.

KEYWORDS: Early Neolithic, Starčevo-Criș, Miercurea Sibiului, Danube Script

REZUMAT: În complexul neolitic timpuriu C25 de la Miercurea Sibiului –Valea Gârbovei a fost descoperit un fragment incizat, cu semne liniare ordonate, care are analogii în ceea ce este cunoscut ca și Scrierea Danubiană. Studiul analizează contextul și momentul cronologic la care se situează această descoperire.

CUVINTE-CHEIE: Neolitic timpuriu, Starčevo-Criș, Miercurea Sibiului, Scrierea Danubiană