Acta Mvsei Porolissensis Vol. XXXVII/2015

DAN CULIC, Zalău County Museum of History and Art, danculic@gmail.com

RADU ZĂGREANU, Bistrița-Năsăud County Museum, raduzagreanu@gmail.com

ABSTRACT: In the spring of 2012, as a result of a field research, in the village Coşeiu (Coşeiu commune, Sălaj county) a large fragment of a Roman sculptural monument was identified. The monument is a sculptural fragment that should come from a funerary building. On the primary side it has an ordinary funerary scene, a representation of the god Att­is in the Attis tristis position. It notes the divinity representation on an altar, rarely depicted in this manner in Roman Dacia. The piece is worked in a naive and rudimentary way, but the craftsman at­empts to respect certain anatomical proportionality, the subsequent alterations affecting visibly the representation’s quality. The monument from Coşeiu raises a number of questions regarding its place of origin. Given the circumstance in which the monument was found, the most probable place of its origin is the Roman sculptural workshop of Porolissum.

KEYWORDS: Roman funerary monument, A­is, Barbaricum, Coșeiu.

REZUMAT: În primavara anului 2012 în urma unor cercetări de teren în localitatea Coșeiu (comuna Coșeiu, jud. Sălaj) a fost identificat un fragment de mari dimensiuni al unui monument sculptural roman. Monumentul este un fragment sculptural ce trebuie să provină de la o construcţie funerară. Pe latura principală prezintă un decor funerar obişnuit, o reprezentare a zeului Att­is în ipostaza Attis tristis. Se remarcă reprezentarea divinității pe un altar, portretizat arareori în Dacia în această ipostază. Piesa este lucrată într-o manieră naivă şi rudimentară, însă meşterul încearcă să respecte anumite proporții anatomice, alterările ulterioare afectând vizibil calitatea reprezentării. Monumentul de la Coșeiu ridică o serie de întrebări și în ceea ce privește locul lui cert de proveniență. Datorită condițiilor de descoperire, din punct de vedere tehnic monumentul este atribuit atelierului de sculptură de la Porolissum.

CUVINTE-CHEIE: monument funerar roman, A­is, barbaricum, Coșeiu.