Homepage / COLECȚII / Colecția de artă secol XX
Expoziția ,,Anonimii Migrației” Partea a II-a a numărului 40 al revistei Acta Mvsei Porolissensis Artefacte arheologice din Sălaj expuse în două muzee din Belgia Proiecția filmului „23 AUGUST 1944/2019” Lansare albume de artă „Cooperativizare și decooperativizare în România” Conferința internațională NUMISMATICA CENTROEUROPAEA IV Noaptea Cercetătorilor Europeni la Zalău Nici o masă fără pește – alimentația regimului comunist între unde cum și cât ”GESTURI DE REZISTENȚĂ” Noaptea cercetătorilor europeni 2019 Invitații speciali ai One World Romania ATELIER DE RAKU Tetrapylon-ul din Castrul roman de la Brusturi scos la lumină Cercetare arheologică la Pericei Simpozionul de creaţie artistic-plastică de la Şamşud Pixels for Heritage – istorie digitalizată Cercetări arheologice la castrul roman de la Brusturi “Vacanța la Muzeu” Etnograful dr. Károly Kós (1919 – 1996) Dealul Melcilor 4 Expoziție: ,,Ceramica Centrului de olari Deja” Acta Mvsei Porolissensis la numărul 40 PROGRAM FESTIVAL POROLISSUM FEST VACANȚA la MUZEU 2019 Porolissum Fest – ,,Urzeala provinciei Dacia” Summitul Industriei Binelui Trecut şi prezent în arhitectură, habitat şi locuire rurală pe Valea Almaşului Cetăți, castele și conace din județul Sălaj. Povestea unei încăperi ,,N-a fost războiul nostru” – o altfel de istorie a Primului Război Mondial Teatru – ,,N-a fost războiul nostru” Noaptea Europeană a Muzeelor – 18 mai 2019 Cercetări arheologice în zona ”Porții Meseșene” PAȘTILE DOMNULUI, PAȘTILE Istorii Alternative în România Istoria ,,istoriei din cutie” Universul păpușilor – între joc și marcă identitară Un muzeu pentru toți: ,,Arată că ești rar. Arată că-ți pasă” Proiecție de film: ,,Aferim!” Oferta educațională a Muzeului Județean de Istorie și Artă – Zalău pentru anul 2019 Ce putem citi în noul număr al Acta Mvsei Porolissensis IOAN OROS. IN HONOREM Revista Acta Musei Porolissensis – la numărul XXXIX Retrospectiva ,,România Centenar” Expoziţia Dealul Melcilor la Stana Autobuzul Centenar la stația terminus Lansarea Platformei de Creație și Educație prin Artă – Artiști la Muzeu Știință și etnicitate Sărbători fericite! Dacă e vineri … sunt activități educaționale la Muzeu ,,100 de ani de cercetări arheologice în Sălaj (1918 – 2018)” Volum dedicat memoriei a 52 de personalităţi sălăjene din generaţia Marii Uniri LIMES FORUM VII 1 Decembrie LAKÓCA – LĂCĂUŢI Centenar călător – Bocșa Expoziția ”DRUMUL SĂRII – DRUMUL ȚĂRII” II Expoziția ”Drumul sării. Drumul Țării” Centenar Călător – Jibou Centenar călător – Șimleu Silvaniei Magia toamnei Noaptea Cercetătorilor Europeni Congresul internațional al Asociației Rei Cretariae Romanae Fautores Centenar Călător Arhitectura tradițională pe Valea Almașului Dacă e septembrie e despre patrimoniu Cercetare arheologică la castrul auxiliar de la Brusturi Tezaure monetare medievale și premoderne descoperite pe teritoriul orașului Zalău Jac – Dealul Cămnin Pentru că… Mai este 1 zi… Ateliere de vară, la Muzeu…. DESPRE ZESTREA FETEI ȘI SÂNZIENE, LA MUZEU Arheologia tehnicilor medicale Asociația Culturală Enciclopedia Dacică, Nimfele Daciei și Asociaţia Culturală Omnis Barbaria Asociația Culturală Tomis, Asociația Historia Renascita și Asociația Amicii Muzeului VIRTVS ANTIQUA, CASTRUM NOVIS și VULTURII DIN ȚARA CĂLATEI Vino și bate ”La porțile de fier ale Daciei” E vremea pentru Porolissum Fest- Festivalul roman Zalău Porolissum A fost o noapte….dar ce noapte! NOAPTEA EUROPEANĂ A MUZEELOR Expoziţia personală SZÉKELY GÉZA la „Primăvara poeziei” Cronică de familie în vremuri de război Activități educaționale A fost COOL SĂ FII COOL-T NAŢIONALISM ÎN ARTELE PLASTICE DIN ROMÂNIA DUPĂ 1918 ROMÂNIA CENTENAR Cool să fii cool-t CLIO HIGH TECH Oferta educaţională MJIAZ 2018 ARHITECTURA TRADIȚIONALĂ PE VALEA SOMEȘULUI O nouă expoziție, pe cât de inedită pe atât de interesantă Expoziţia MuzeOM Știința face spectacol la Noaptea Cercetătorilor Simpozion de creaţie artistică de la Jebucu Simpozionul de creație artistic-plastică de la Stana 2017 Comunicat de presă ”Prin cenușa imperiului” Amintiri dintr-o vacanță frumoasă… Vacanța la muzeu ! Șantierul arheologic Jac ”Cămnin”

Colecția de artă secol XX

Secţia de artă a muzeului a luat fiinţă în anul 1965 prin transferarea unor lucrări de pictură, sculptură şi grafică, achiziţionate de către Comitetul de Cultură şi Artă de pe lângă Sfatul Popular al regiunii Cluj.

Colecția de artă plastică astfel inițiată va fi dezvoltată în mod conștient începând din 1971, când în urma unor transferuri, achiziţii şi donaţii coordinate de muzeograf șef secție Maria Pia Badiu, fondul se va a îmbogăţit cu operele artiștilor clujeni, o parte din ei sălăjeni de origine, și cu lucrări ale unor pictori băimăreni, timişoreni şi bucureşteni.

În colecţie sunt cuprinse operele unor mari maeștri, pictori, graficieni și sculptori, ca Gheorghi Apostu, Teodor Botiş, Aurel Ciupe, Paul Sima, Vasile Crişan, Teodor Harșia, Nagy Imre, Ioan Mitrea, Viorica Cristea, Gy. Szabó Béla, Sabin Bălașa, Victor Gaga, Alfred Grieb, Mircea Spătaru, Romul Ladea şamd.

Regăsim și numeroşi sălăjeni consacraţi dintre care Petre Abrudan, Cornel Brudaşcu, Ioan Cosma, Maria Gruici, Ioan Sima şa. Valoarea colecţiei de artă este dată de prezenţa unor artişti interbelici precum Corneliu Baba, Rudolf Scweitzer Cumpăna, Henri Catargi, Aurel Ciupe etc. Artiștii contemporani sălăjeni care au contribuit la dezvoltarea patrimoniului muzeal sunt printre alții Gheorghe Ilea, Aurel Contraș, Adorján Ilona, Longodor Ioan, George Rădeanu, etc.

Comments are closed.