Colecția de artă secol XX

Secţia de artă a muzeului a luat fiinţă în anul 1965 prin transferarea unor lucrări de pictură, sculptură şi grafică, achiziţionate de către Comitetul de Cultură şi Artă de pe lângă Sfatul Popular al regiunii Cluj.

Colecția de artă plastică astfel inițiată va fi dezvoltată în mod conștient începând din 1971, când în urma unor transferuri, achiziţii şi donaţii coordinate de muzeograf șef secție Maria Pia Badiu, fondul se va a îmbogăţit cu operele artiștilor clujeni, o parte din ei sălăjeni de origine, și cu lucrări ale unor pictori băimăreni, timişoreni şi bucureşteni.

În colecţie sunt cuprinse operele unor mari maeștri, pictori, graficieni și sculptori, ca Gheorghi Apostu, Teodor Botiş, Aurel Ciupe, Paul Sima, Vasile Crişan, Teodor Harșia, Nagy Imre, Ioan Mitrea, Viorica Cristea, Gy. Szabó Béla, Sabin Bălașa, Victor Gaga, Alfred Grieb, Mircea Spătaru, Romul Ladea şamd.

Regăsim și numeroşi sălăjeni consacraţi dintre care Petre Abrudan, Cornel Brudaşcu, Ioan Cosma, Maria Gruici, Ioan Sima şa. Valoarea colecţiei de artă este dată de prezenţa unor artişti interbelici precum Corneliu Baba, Rudolf Scweitzer Cumpăna, Henri Catargi, Aurel Ciupe etc. Artiștii contemporani sălăjeni care au contribuit la dezvoltarea patrimoniului muzeal sunt printre alții Gheorghe Ilea, Aurel Contraș, Adorján Ilona, Longodor Ioan, George Rădeanu, etc.

Comments are closed.