Deschis de Marți până Duminică 9.00 - 17.00.
(Ultima intrare la ora 16.30) Luni închis.

SĂNĂTATE, CĂ-I MAI BUNĂ DECÂT TOATE! Oameni, epoci, tratamente medicale

Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău vă propune prin această expoziție online o incursiune în trecutul preocupărilor pentru menținerea sau recuperarea sănătății omenirii. Expoziția prezintă o serie de texte, imagini, desene, reconstituiri și reproduceri ale unor texte antice și medievale pe tema sănătății.

De asemenea, sunt prezentate informații despre practici chirurgicale deosebit de riscante practicate din trecutul cel mai îndepărtat, cum ar fi trepanația craniilor sau nașterea prin cezariană ori despre tratamente dentare, tratarea problemelor oculare, despre virtuțile terapeutice ale unor plante, ciuperci sau preparate. Apoi găsiți și informații prețioase despre instrumente medicale din vremea dacilor, despre vechimea tratamentului realizat prin acupunctură, despre medicina din vremea romanilor și din evul mediu. Aceste informații provin inclusiv din cercetări arheologice derulate în zona Sălajului de specialiștii muzeului.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.