Activitățile cu publicul (vizitarea spațiilor expoziționale și activitățile culturale) sunt sistate până la încetarea stării de urgență!

Jac – Dealul Cămnin

Chiar dacă a fost o lună iunie plină de evenimente, cercetarea științifică rămâne prima noastră dragoste.
Azi e despre cercetarea arheologică, întrucât la început de iulie specialiștii noștri, Ioan Bejinariu și Dan Băcueț-Crișan, au reluat cercetarea sistematică a unui sit complex (aflat însă în umbra Porolissvm-ului!). Este vorba despre Jac – Dealul Cămnin (așezare fortificată din prima epocă a fierului, carieră și turn romane, morminte rupestre creștine timpurii). Cercetarea vizează un sector al fortificației din prima epocă a fierului unde au fost surprinse, bine conservate, detalii ale modului în care a fost amenajată palisada (zidul de apărare) din lemn și lut bătut. Cea mai importantă descoperire este un topor din fier ce imită piese similare turnate în bronz. Este cel mai vechi topor de fier descoperit până acum pe teritoriul Sălajului și unul dintre puținele de acest fel din NV României. Piesa este o realizare tehnică de bună calitate și foarte bine conservată.