Activitățile cu publicul (vizitarea spațiilor expoziționale și activitățile culturale) sunt sistate până la încetarea stării de urgență!

O nouă expoziție, pe cât de inedită pe atât de interesantă

O nouă expoziție, pe cât de inedită pe atât de interesantă: ”MuzeOm – despre noi, exploratorii zilei de ieri”. Un nou prilej de a afla care sunt preocupările specialiștilor din muzeul nostru , dar care sunt și cele mai reprezentative rezultate ale cercetării arheologice, istorice, sau etnografice. Vizitând această expoziție, micii prieteni ai muzeului au înțeles că în spatele unor vitrine cu artefacte impresionante se ascunde muncă  asiduă,  multă perseverență, minți iscoditoare și neobosite și multă, multă pasiune  față de ceea ce facem.

Apoi au aflat povestea unei bijuterii romane care odinioară împodobea veștmântul unei frumoase vestale. Și apoi cu multă curiozitate, sub îndrumarea specialiștilor noștri au realizat replici după cameea romană, o importantă piesă din patrimoniul muzeului nostru.