Homepage / Evenimente / Simpozion de creaţie artistică de la Jebucu
Expoziția ,,Anonimii Migrației” Partea a II-a a numărului 40 al revistei Acta Mvsei Porolissensis Artefacte arheologice din Sălaj expuse în două muzee din Belgia Proiecția filmului „23 AUGUST 1944/2019” Lansare albume de artă „Cooperativizare și decooperativizare în România” Conferința internațională NUMISMATICA CENTROEUROPAEA IV Noaptea Cercetătorilor Europeni la Zalău Nici o masă fără pește – alimentația regimului comunist între unde cum și cât ”GESTURI DE REZISTENȚĂ” Noaptea cercetătorilor europeni 2019 Invitații speciali ai One World Romania ATELIER DE RAKU Tetrapylon-ul din Castrul roman de la Brusturi scos la lumină Cercetare arheologică la Pericei Simpozionul de creaţie artistic-plastică de la Şamşud Pixels for Heritage – istorie digitalizată Cercetări arheologice la castrul roman de la Brusturi “Vacanța la Muzeu” Etnograful dr. Károly Kós (1919 – 1996) Dealul Melcilor 4 Expoziție: ,,Ceramica Centrului de olari Deja” Acta Mvsei Porolissensis la numărul 40 PROGRAM FESTIVAL POROLISSUM FEST VACANȚA la MUZEU 2019 Porolissum Fest – ,,Urzeala provinciei Dacia” Summitul Industriei Binelui Trecut şi prezent în arhitectură, habitat şi locuire rurală pe Valea Almaşului Cetăți, castele și conace din județul Sălaj. Povestea unei încăperi ,,N-a fost războiul nostru” – o altfel de istorie a Primului Război Mondial Teatru – ,,N-a fost războiul nostru” Noaptea Europeană a Muzeelor – 18 mai 2019 Cercetări arheologice în zona ”Porții Meseșene” PAȘTILE DOMNULUI, PAȘTILE Istorii Alternative în România Istoria ,,istoriei din cutie” Universul păpușilor – între joc și marcă identitară Un muzeu pentru toți: ,,Arată că ești rar. Arată că-ți pasă” Proiecție de film: ,,Aferim!” Oferta educațională a Muzeului Județean de Istorie și Artă – Zalău pentru anul 2019 Ce putem citi în noul număr al Acta Mvsei Porolissensis IOAN OROS. IN HONOREM Revista Acta Musei Porolissensis – la numărul XXXIX Retrospectiva ,,România Centenar” Expoziţia Dealul Melcilor la Stana Autobuzul Centenar la stația terminus Lansarea Platformei de Creație și Educație prin Artă – Artiști la Muzeu Știință și etnicitate Sărbători fericite! Dacă e vineri … sunt activități educaționale la Muzeu ,,100 de ani de cercetări arheologice în Sălaj (1918 – 2018)” Volum dedicat memoriei a 52 de personalităţi sălăjene din generaţia Marii Uniri LIMES FORUM VII 1 Decembrie LAKÓCA – LĂCĂUŢI Centenar călător – Bocșa Expoziția ”DRUMUL SĂRII – DRUMUL ȚĂRII” II Expoziția ”Drumul sării. Drumul Țării” Centenar Călător – Jibou Centenar călător – Șimleu Silvaniei Magia toamnei Noaptea Cercetătorilor Europeni Congresul internațional al Asociației Rei Cretariae Romanae Fautores Centenar Călător Arhitectura tradițională pe Valea Almașului Dacă e septembrie e despre patrimoniu Cercetare arheologică la castrul auxiliar de la Brusturi Tezaure monetare medievale și premoderne descoperite pe teritoriul orașului Zalău Jac – Dealul Cămnin Pentru că… Mai este 1 zi… Ateliere de vară, la Muzeu…. DESPRE ZESTREA FETEI ȘI SÂNZIENE, LA MUZEU Arheologia tehnicilor medicale Asociația Culturală Enciclopedia Dacică, Nimfele Daciei și Asociaţia Culturală Omnis Barbaria Asociația Culturală Tomis, Asociația Historia Renascita și Asociația Amicii Muzeului VIRTVS ANTIQUA, CASTRUM NOVIS și VULTURII DIN ȚARA CĂLATEI Vino și bate ”La porțile de fier ale Daciei” E vremea pentru Porolissum Fest- Festivalul roman Zalău Porolissum A fost o noapte….dar ce noapte! NOAPTEA EUROPEANĂ A MUZEELOR Expoziţia personală SZÉKELY GÉZA la „Primăvara poeziei” Cronică de familie în vremuri de război Activități educaționale A fost COOL SĂ FII COOL-T NAŢIONALISM ÎN ARTELE PLASTICE DIN ROMÂNIA DUPĂ 1918 ROMÂNIA CENTENAR Cool să fii cool-t CLIO HIGH TECH Oferta educaţională MJIAZ 2018 ARHITECTURA TRADIȚIONALĂ PE VALEA SOMEȘULUI O nouă expoziție, pe cât de inedită pe atât de interesantă Expoziţia MuzeOM Știința face spectacol la Noaptea Cercetătorilor Simpozion de creaţie artistică de la Jebucu Simpozionul de creație artistic-plastică de la Stana 2017 Comunicat de presă ”Prin cenușa imperiului” Amintiri dintr-o vacanță frumoasă… Vacanța la muzeu ! Șantierul arheologic Jac ”Cămnin”

Simpozion de creaţie artistică de la Jebucu

Al 22-lea simpozion de creaţie artistică de la Jebucu. 2 – 12 iulie 2017

Iniţiatorului proiectului, care este Fundației STARS din Cluj-Napoca în parteneriat cu Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj ca şi cofinanţator, ne alăturăm şi noi de câţiva ani ca referenţi de specialitate.  Scopul nostru eset documemtarea evenimentul constituind obiectul cercetării de teren al programului Artă sălăjeană, artişti sălăjeni asumat de Muzeul de Artă Ioan Sima. Acest an au fost invitați 25 de artiști plastici și 10 artişti fotografi.

Procesul creativ se desfăşoară la Jebucu într-un context al satul sălăjean tipic unguresc de pe Valea Almaşului – microregiune bine definită etnografic în cadrul Ţării Călatei. Jebucu are un deosebit potențial artistic pentru cei care reușesc să se inspire din aspectul tradițional al unui sat mic cu case țărănești și gospodării conservate încă de la începutul secolului trecut. Interioarele tipice pentru Țara Călatei se regăsesc în multe case în acest sat, împreună cu portul popular, țesăturile, cusăturile și mobilierul pictat rămase de la străbuni, dar și ceramica decorativă nelipsită din interioarele caselor. Și peisajul din jur este unul atractiv pentru pictori, mulți dintre ei documentându-se și în satele adiacente, Sfăraș, Stana, Petrindu etc.

Artişti prezenţi au realizat în jur de 100 de lucrări printre care schiţe şi opere finalizate în diverse tehnici: pictură în ulei sau acrilic pe pânză sau PFL, acuarele, grafică în tehnica pastel, tuş, lionogravură sau creion, respectiv sculptură în lemn.

Post a Comment