Activitățile cu publicul (vizitarea spațiilor expoziționale și activitățile culturale) sunt sistate până la încetarea stării de urgență!

Amintiri dintr-o vacanță frumoasă… Vacanța la muzeu !

Pe parcursul lunii iulie, muzeul a fost gazda primitoare a elevilor de la școlile din Zalău și a nepoților veniți în vacanță la bunici, chiar și de peste mări și țări…dornici să deprindă noi cunoștințe și să își facă noi prieteni. Activitățile realizate au dat frâu liber imaginației și creativității: am realizat împreună, obiecte decorative din diverse materiale, pictură pe diverse suporturi, podoabe din mărgele, modelaj în lut, cusături populare tradiționale. Am depănat povești, am învățat, ne-am împrietenit și ne-am ajutat unii pe alții avându-i alături și pe copiii incluși în programul Centrului NoRo. Mânuțele dibace au realizat lucruri minunate iar încântarea se vede pe chipurile tuturor.

Muzeul e un loc unde se întâmpla lucruri interesante care devin cu siguranță amintiri dintr-o vacanță frumoasă!