POVESTEA LUTULUI

Prin programe special create muzeul are în societatea modernă un rol social și educativ accentuat, care amplifică misiunea lui de bază, aceea de valorificare și conservare a patrimoniului cultural.

Programele propuse de muzeul nostru reprezintă o provocare, atât pentru noi cât și pentru colaboratori. Avem povești despre țesut și șezători, despre vase de lut, despre fluturi și gândaci, despre armele strămoșilor.

În luna martie, a fost ”Povestea lutului”. Alături de copii am descoperit miracolul transformării bulgărelui de lut în opaițul dacic. Am învățat să modelăm câteva forme ușoare, simple și elegante în același timp. Ne-am amintit despre cum ne jucam în lut, pământ, nămol sau humă când eram copii sau cum modelam animăluțe din plastilină. Astfel am descoperit că ceea ce putem realiza depășește propriile noastre așteptări.
Talentul chiar reprezintă 1%, restul fiind muncă, bunăvoință, imaginație.

Au fost  învățând unii de la alții, elevi de la școlile gimnaziale din Zalău, împreună cu coordonatorii programului: Elisabeta Marianciuc, Teodora Jugrăstan și Anamaria Elekes.

Scrie un comentariu