S-a vernisat expoziția Oala de sarmale a bunicii…

Vernisajul expoziției Oala de sarmale a bunicii…. – o colaborare între Muzeul Județean Satu Mare, Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” Bucureşti, Muzeul Astra din Sibiu, Muzeul Satului Bănățean Timișoara și Muzeul de Istorie și Artă din Zalău – a fost un bun prilej de dialog despre ceramica tradițională, bucătăria țărănească, rețetele vechi de sarmale și felul în care toate aceste subiecte sunt receptate în modernitate.

Cei prezenți au discutat despre toate aceste teme la vernisarea expoziției și la demonstrația olarului Csibi Csaba de modelare a lutului (Oale de sarmale noi după modele vechi), la masa rotundă de după vernisaj (De post și de dulce în satul tradițional) sau la lecturarea pliantului Sarmale și oale: identitate și cultură. Ptiroștele le hierbeam în oală de lut….

Expoziția poate fi vizitată până în data de 28 aprilie 2017.

• Dan Radosav
    16 martie 2017

Felicitări colegilor din Zalău, precum și tuturor celorlalți colegi care au pus suflet la reușita acestei expoziții itinerante.

• Caracalla
      16 martie 2017

Mulțumim și noi pentru aprecieri!