Homepage / Evenimente / E cool să fii cool-t! Competiția liceelor.

E cool să fii cool-t! Competiția liceelor.

Trei licee, trei idei, trei expoziții.

Muzeul de Artă  Ioan Sima, a găzduit azi, 30 ianuarie, de la orele 14,30, vernisajul expozițiilor propuse și realizate în cadrul proiectului derulat de Muzeul Județean de Istorie și Artă,  Cool sa fii cool-t!  Este un nou proiect derulat de muzeu sub forma unei competiţii, care îşi propune apropierea tinerilor de valorile patrimoniale prin implicarea lor directă în realizarea şi organizarea unei expoziţii, precum şi în promovarea ei. Potrivit tragerii la sorţi, care a avut loc în luna decembrie, echipa Liceului de Artă „Ioan Sima” formată din Zanga Sebastian, Iloc Alexandru, Ienciu Carmen, Hanczig Szilvia, Nagy Klaudia, profesor coordonator Keresztes József, muzeograf coordonator Attila Szabo, a ales ca temă ”Atelierul artistului”, o tema care să ne introducă în universul intim al artistului și nu într-o expoziție formală, de galerie de artă. Echipei de la Colegiul Naţional Silvania i-a revenit domeniul arheologiei, ilustrat prin segmentul expozițional intitulat SELFvoluție, o istorie a imaginii din preistorie până în antichitate.  Ideea interesantă a interpretării reprezentărilor chipului uman prin practica omniprezentă a selfie-ului,  a fost gândită şi prezentată publicului de o echipă  formată din Prodan Miruna, Iacob Paul, Bejinariu Vlad, Pavel Ionatan, Turian Tudor, profesori coordonatori Iulia Florian și Laslzo Laszlo, muzeograf coordonator Sanda Băcueț Crișan, clasica expoziție de arheologie fiind însoțită de mici proiecte interactive. Nu în ultimul rând Liceul Pedagogic Gheorghe Șincai, având ca domeniu etnografia, a  subliniat una dintre preocupările actuale identitare şi anume ”Tradiția continuă cu noi”. Un interior de casă ţărănească a fost locul în care Ilieș Ioana Georgiana, Mureșan Oana, Dreptate Eduard, Mărcuț Mihai, Pop Sergiu, Bejinariu Alysa, profesor coordonator Oprea Carmen, muzeograf coordonator Olimpia Mureșan, au prezentat, într-un mod inedit obiecte casnice, mobilier și obiecte cu valoare decorativă, toate ilustrând tradiţia locuirii,  funcţionalitatea şi simbolistica organizării spaţiului în satul de altădată.

Competiția este abia la început, vernisajul fiind prima mare confruntare, iar numărul impresionant de tineri prezenţi la vernisaj arată că atunci când sunt implicaţi efectiv în a gândi şi face lucruri pot deveni o forţă creativă şi mobilizantă. Urmează alte probe, iar finalul lunii februarie va aduce echipa sau echipele câştigătoare, atunci când va fi jurizată creativitatea, documentarea riguroasă precum şi promovarea eficientă în atragerea publicului.

Da, E COOL SĂ FII COOL-T !

Scrie un comentariu