Cărticica poveştilor muzeului

Chiar dacă „Vacanţa la muzeu” e tot mai aproape de …vacanţă, le pregătim tinerilor noştri prieteni şi alte surprize. „Cărticica poveştilor muzeului”, o incursiune sub semnul lui Clio prin vremurile reînviate în expoziţia de bază a muzeului, a prins contur, are multă culoare şi te poartă în lumi fascinante, demult uitate. Chiar dacă s-a dovedit a fi mult mai greu să scrii poveşti pentru cei mici, decât materiale ştiinţifice, efortul nu este în zadar, iar azi vă oferim doar o mostră (propunere de copertă) din ceea ce va fi ghidul povestit al expoziţiei de bază.
Rămâne să ne bucurăm împreună, la toamnă, de cărticica noastră de poveşti, minunat ilustrată cu desenele tinerilor de la Liceul de Artă „I.Sima”, dar şi cu fotografii de excepţie din muzeu.

carticica povestilor muzeului

Scrie un comentariu