Homepage / Evenimente / Cetăţi necunoscute ale Sălajului

Cetăţi necunoscute ale Sălajului

În timp ce vacanţa continuă la Muzeul de Artă „Ioan Sima”, fiind în a treia săptămână de ateliere, jocuri, poveşti, veselie şi relaxare, iar cercetarea ştiinţifică îşi urmează cursul printr-o altă etapă a proiectului „Cetăţi necunoscute ale Sălajului” (venim cu detalii), ne străduim să aducem public la muzeu, prin cele mai diverse forme. Astfel, zilele acestea am convins profesori din judeţele învecinate (Bihor) să devină „Dac sau roman pentru o zi”, activitate dintr-un proiect educaţional mai amplu, derulat în parteneriat cu Asociaţia pentru educaţie şi formare „Topformalis”, şi coordonat de colegul nostru Horea Pop.
I-am avut în vizită la muzeu, în prima parte a zilei de ieri (primiţi de ghidul virtual- împăratul Caracalla – cel care nu oboseşte niciodată chiar dacă face ore suplimentare neremunerate), pentru ca apoi, să devină actorii istoriei, timp de 2 zile, la Porolissum.
Dar despre întoarcerea în timp, într-o viitoare postare.

Scrie un comentariu